Propozycje lektur- całkiem subiektywne, ale wypróbowane, dla maluchów i nie tylko

1-6 lat

W tej kategorii znajdziecie propozycje dla maluszków, dzieci zaczynających przedszkole, a nawet trochę starszych. Niektóre z tych książeczek tworzą serie, często rosną wraz z dziećmi. Tak jest z serią o Puciu. Dużo książek Erica Carle też nadaje się do pierwszego czytania dla zerówkowiczów. Niemniej jednak są to raczej pozycje do 4 roku życia.

Książeczki kontrastowe: w tej kategorii faworyci to książeczki czarno- białe Silvia Borando Czarny Kot, Biała Kotka, a także inne pozycje jak na przykład A kuku! Kontrastowe wzory, 0–3 miesięcy – Seria Dobra Książeczka,  3–6 miesięcy — Seria Dobra Książeczka. jest to propozycja dla najmłodszych milusińskich. Takie książeczki można wkładać do wózka lub łóżeczka albo pokazywać, gdy dziecko bawi się na macie. Działają one stymulująco na zmysł wzroku, pozwalają szybciej i efektywniej skupiać uwagę i wzrok dziecka na konkretnym przedmiocie. Wspaniale rozwijają słownictwo-dzięki czytającym je i opowiadającym dorosłym.

Książeczki do opowiadania (z ilustracjami): Peter Knorr, Doro Gobel Jedziemy na wycieczkę, Nasze miasteczko i inne pozycje z tej serii oraz Rotraut Susanne Berner i jej seria o ulicy Czereśniowej: Wiosna na ulicy Czereśniowej i inne części tej historii to fantastyczne pozycje , gdzie historie są na obrazkach i wymagają tylko opowiedzenia, najpierw oczywiście opowiada je Rodzic, potem stanowią fantastyczną bazę dla dzieci, które uczą się mówić, nazywać przedmioty, obrazki, tworzyć zdania. Takie sesje z tymi książkami mogą stanowić świetną rodzinna tradycję i są doskonałą formą spędzania czasu z dzieckiem.

 

Seria o Puciu: Marta Galewska-Kustra Pucio uczy się mówić i inne książeczki o Puciu, świetnie nadają się dla dzieci najmłodszych jak i tych trochę starszych więc spokojnie mogą znaleźć się z zestawieniu 2-4 jak i 4-6. Pucia mogą korzystać także starsze dzieci już czytające samodzielnie. Pucio rozpoczął swoją niezwykłą karierę właśnie od tej pozycji. Później powstały kolejne książeczki, puzzle, gry, układanki, dopasowywanki. Śmiało można powiedzieć, że Pucio jest absolutnym fenomenem uwielbianym przez dzieci i dorosłych.

 

Agata Królak Robimisie i Różnimisie
i Czujemisie częściowo wpisują się w kategorię książeczek kontrastowych, charakteryzują je uproszczone ilustracje przywołujące na myśl dziecięce rysunki, z którymi dzieciom łatwiej się identyfikować.

 

 

Hervé Tullet  Naciśnij mnie, Och! Książka pełna dźwięków, Porysuj mnie i inne pozycje tego autora stanowią światowy fenomen, tłumaczone są na wiele języków, wyzwalają w dzieciach twórczy potencjał. Wszystko co wychodzi spod ręki Tulleta zarówno pisarsko jak i artystycznie jest wspaniały, kolorowe, pełne magii i twórczej energii. Oglądnijce koniecznie materiały dostępne na Youtube.  https://www.youtube.com/watch?v=phmV8fkz-gM

 

Eric Carle i interaktywne książeczki pełne wspaniałych kolorów. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje kolejny światowy fenomen: Bardzo głodna gąsienica, która doczekała się gier, kart pracy, akcesoriów i wielu tłumaczeń. Wspaniałe są także Od stóp do głów oraz seria Moja pierwsza książka o…. Serdecznie polecam Za kolory, piękne wydanie, grubą tekturę i prosty tekst. Wszystkie wymyślone przez Carle historie są magiczne, pouczające, rozwijające i przywołują niesamowity klimat dzieciństwa.

 

Seria książeczek o Maksie autorstwa Barbro Lindgren na przykład Ciastko Maksa, Auto Maksa, te małe książeczki są wręcz rozchwytywane przez dzieci, mają urocze ilustracje i niewiele tekstu napisanego w bardzo prosty sposób, co zachęca dzieci do rozpoznawania pierwszych słów.
To tylko część propozycji. Te sprawdziły się u mnie i chętnie dzieciaki do nich wracały. Teraz odchodzą juz do lamusa, wyparte przez „poważniejsze” laktury, o których będzie szeroko w następnym wpisie czytelniczym.

 

Joanna Stach-Andreasik